Satranç

 
 
 
 

         Satranç, hayatın mikro modelini anlamaya çalışan bir düşünce bilimidir. Satranç bilimi; insanın, psikolojisini, karakterini ve çok yönlü düşünce yapısını geliştirerek, akıl çağına hazırlayan çok önemli bir eğitmendir. İçerdiği bilgi boyutuyla bilimsel, gerektirdiği yaratıcılık sebebiyle sanatsal, bilgi ve beceri mücadelesi enerjiye dönüşebildiği için de spor özelliklerini bünyesinde barındıran bir etkinliktir. Satranç oyuncusu pozisyonlar hakkındaki öngörülerini ve stratejilerini yansıtarak sonuçlarını hemen görme imkanı bulur. Dolayısıyla kişiler yanlış ve doğrularını anında değerlendirebilmektedirler. Satranç ve eğitim konusunda pek çok araştırma olduğunu biliyoruz. Tüm bu araştırma sonuçları; düzenli olarak ilgilenilmesi halinde algılama, bellek, dikkat ve muhakeme becerilerini geliştirerek özellikle soyut zekanın gelişimine katkıda bulunduğu noktasında birleşmektedir.

 

 

ÇAMLICA ‘DA SATRANÇ

 

         Anaokulunda  başlayan satranç dersi 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda uygulamalı branş kategorisinde eğitimde yer almaktadır. Ayrıca özel ilgisi ve yeteneği olan öğrencilerimize ders dışında haftada 2 saat satranç kulübümüzde de eğitim verilmektedir. Bunun dışında okul olarak katıldığımız yarışmalar öğrencinin kendini sınamasına imkan vermekle birlikte, sosyal becerilerini de geliştirerek özgüven kazanmasına yardımcı olmaktadır. Özel Çamlıca Okulları Malatya Kampüsü’nde satranç sporunu, eğitim sürecinde, müfredatının önemli bir parçası olarak görmüş ve saygın bir yer ayırmıştır.

Bir strateji ve akıl oyunu olan satranç öğrencilere sevdirilir, öğretilir ve oyun kurallara uygun olarak oynatılır.

Planlı hareket etmenin önemi ve gerekliliği kavratılır.

 "Kendine güven" duygusu aşılanır ve bu duygu geliştirilir

Satranç dersi özel satranç atölyesinde işlenir.

Yetenekli öğrenciler özel olarak çalıştırılır ve turnuvalara katılımı sağlanır.

Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir  ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.

Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.

…VE BAŞARI

Malatya Kampüsümüz, kurulduğu zamandan 2018 yılının başına kadar, öğrencilerimiz 7 kupa, 18 altın madalya,14 gümüş madalya, 13 bronz madalya almaya hak kazandılar


 
 
Kulübün Amacı
 
Bir strateji ve akıl oyunu olan satrancı öğrencilere sevdirmek, öğretmek ve oyu¬nu kurallara uygun olarak oynamalarını sağlamaktır.
 
Neden Bu Kulübü Seçmelisin?
 
Verdiğin kararın sonucunu görmek, Gerektiğinde planlarında değişiklik yapma becerisi kazanmak, Analitik düşünce yeteneğinin ve dikkatinin gelişmesi, Hızlı ve doğru karar vermesi Çok sayıda kuralı aynı anda değerlendirebilmesi, Problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi Paylaşmayı öğrenmek, Centilmenlik anlayışı içinde rakiplerine ve takım arkadaşlarına saygılı olma becerisinin geliştirilmesi Satranç maçı yapabilmesi için satranç kulübünü seçebilirsin.
 
Kulüp Çalışmasının İçeriği
 
Kulübü tercih eden öğrencilerin seviyelerine göre; kural bilgisi,
 
Notasyon kullanarak satranç maçı yapabilmesi,
Açılış, oyun ortası, oyun sonu hakkında bilgi sahibi olması,
 
Satranç oyunu taktik temalarını bilmesi , v.b satranç eğitiminin yanında satranç klasikleri olarak bilinen oyunların ve öğrencilerin kendi oyunlarının analizi de yapılmaktadır. Ayrıca; dünyada ve Türkiye''de satrancın gelişimi takip edilmekte, güncel haberlerin aktarılmasının yanı sıra problem çözümü, puanlı satranç, hamle bulmaca, çoklu masa gösterisi (simul¬tane) ve kulüp içi turnuvalar da yapılacaktır.